Pierwsza połowa 2015 r. dobiegła końca. Rynek nieruchomości przemysłowo-logistycznych w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Czy jest szansa na pobicie kolejnego rekordu w wielkości wynajmu powierzchni magazynowych na koniec 2015 r.? Jakimi lokalizacjami interesują się obecnie najemcy i deweloperzy

Rok 2014 był rekordowy dla polskiego rynku przemysłowo-logistycznego ze względu na wielkość wynajętej powierzchni magazynowej. W 2014 r. łączny popyt sięgnął blisko 2,58 mln mkw. Rok 2015 również rozpoczął się bardzo dobrze. Biorąc pod uwagę poziom aktywności najemców, 1 kwartał był najlepszym otwarciem roku w historii polskiego rynku magazynowego.

Od początku 2015 r. wynajęto łącznie ok. 1,33 mln mkw., czyli o 20% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Na podstawie bardzo dobrych rezultatów z 1 połowy 2015 r. oraz obserwując bieżące zapotrzebowanie na najem powierzchni produkcyjno-magazynowej, możemy wnioskować, że rok 2015 może zakończyć się kolejnym rekordowym wynikiem. Obecnie w budowie znajduje się aż 730.000 mkw. nowej powierzchni magazynowo-produkcyjnej zlokalizowanej na terenie całej Polski. Wysoki poziom aktywności deweloperskiej jest uwarunkowany dwoma kluczowymi czynnikami. Po pierwsze, obserwujemy duże zainteresowanie najmem powierzchni magazynowej. Po drugie, wskaźniki powierzchni niewynajętej znajdują się na historycznie niskim poziomie, co jest efektem ich systematycznego spadku na przestrzeni ostatnich kilku lat. Średni poziom pustostanów dla Polski na koniec 2 kwartału 2015 r. wyniósł jedynie 5,5%.

Przystępowanie do nowych inwestycji deweloperskich stanowi naturalną odpowiedź na aktualną sytuację rynkową. W dalszym ciągu rozwijają się rynki dojrzałe takie jak Górny Śląsk, Poznań, Wrocław, Warszawa czy Polska Centralna, jednak należy zauważyć, że deweloperzy coraz odważniej zwracają się ku tzw. rynkom „wschodzącym”, czyli rynkom które aktualnie dysponują niewielkim zasobem nowoczesnej powierzchni magazynowej. Dobrym przykładem jest region wschodni, gdzie aktualnie w budowie znajdują się aż 123.000 mkw. nowej powierzchni przemysłowo-logistycznej zlokalizowanej w okolicach Lublina i Rzeszowa.

Dynamicznie rozwija się również Szczecin, w którym z roku na rok obserwujemy wzrost popytu na powierzchnię logistyczną. Od początku roku podaż powierzchni magazynowej w regionie szczecińskim powiększyła się o 43.000 mkw. i aktualnie wynosi 116.000 mkw. Kolejne 32.000 mkw. pozostają w budowie. W kontekście nowych lokalizacji, warto zwrócić uwagę także na obszar Polski Północnej – nowe kompleksy logistyczne są planowane m. in. w rejonie Bydgoszczy.