Nowoczesna powierzchnia przemysłowa, czyli w rzeczywistości… jaka?

Ostatni rok na rynku nieruchomości komercyjnych pokazał długo oczekiwane ożywienie. Inwestorów zachęciła przede wszystkim stabilna sytuacja ekonomiczna i dobre prognozy na kolejne lata. W 2014 r. powstało bardzo wiele nowych, ale i innowacyjnych rozwiązań na rynku powierzchni magazynowych i przemysłowych. Obecnie na terenie całego kraju budowane są małe moduły oraz wielkie magazyny, które coraz bardziej przyciągają uwagę inwestorów. Największym zainteresowaniem cieszą się nowoczesne hale magazynowe z zaawansowaną specyfikacją techniczną.

Zagadnienie „nowoczesna powierzchnia przemysłowa” nie powinno być traktowane jednolicie. Biorąc pod uwagę obecne standardy oraz swego rodzaju „modę”, jaka panuje głównie w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, powinniśmy traktować takie magazyny jako dobry kierunek rozwoju. Obecnie na rynku mamy bardzo duży wybór powierzchni – począwszy od gotowych magazynów, aż do projektów „build to suit”.  Wielu najemców szuka indywidualnych rozwiązań dla swoich firm i właśnie projekty „szyte na miarę” sprawdzają się w tych przypadkach idealnie. Dzięki takim rozwiązaniom można dopasować każdy magazyn do wymogów i potrzeb danego klienta.

Stopień nowoczesności powierzchni magazynowych i przemysłowych determinowany jest głównie przez branżę, z której pochodzi najemca, jednak istnieje pakiet standardowych elementów wyposażenia, który jest ważny dla najemców z punktu widzenia kosztowego, a także użytkowego. Jedną z ważniejszych kwestii dla użytkowników powierzchni jest dobre doświetlenie przestrzeni magazynowych. W związku z tym, zauważalny jest trend montowania lamp LED na całej powierzchni magazynowo-biurowej. Takie oświetlenie jest idealnym rozwiązaniem w momencie, kiedy chcemy obniżyć późniejsze koszty eksploatacyjne. Pomimo tego, że koszt żarówek energooszczędnych nie należy do niskich, z upływem czasu inwestycja okazuje się opłacalna, gdyż mają one znacznie dłuższą żywotność niż standardowe. Aby jeszcze bardziej doświetlić magazyn, montuje się tzw. świetliki – małe okna, które instalowane są w dachu.

Aby zapewnić pracownikom najwyższe standardy pracy, a także aby dbać o towar, w halach stosuje się dodatkowe ogrzewanie. Jedną z najważniejszych kwestii dla najemców jest efektywne i funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni magazynu, tak aby można było składować w nim jak największą ilość towaru, do której magazynierzy mają łatwy dostęp. W tym celu buduje się tzw. magazyny wysokiego składowania. Ważnymi elementami nowoczesnych magazynów jest powierzchnia biurowa dopasowana do potrzeb najemcy, duży parking i plac manewrowy dla tirów. W przypadku magazynów cross-dockowych istotne są także rampy hydrauliczne, które umożliwiają pracę przy przeładowaniu towarów.

Nowoczesny magazyn to także taki magazyn, który znajduje się przy głównych węzłach komunikacyjnych. Powinien znajdować się przy najważniejszych drogach krajowych i międzynarodowych.

Należy pamiętać, że dzięki rozwojowi rynku, coraz większej liczbie nowych rozwiązań i ulepszeń, pojęcie nowoczesnej powierzchni przemysłowej jest bardzo dynamiczne. Klienci szukają odpowiednich rozwiązać dla swoich firm, czerpią inspirację z innych krajów i innych magazynów. Pragniemy jednak zauważyć, że przede wszystkim liczy się zadowolenie klienta, bez względu na nowoczesność magazynu.