Stawki czynszowe za powierzchnię magazynową w obrębie Warszawy są najwyższe w Polsce. Pomimo tego, część klientów nie wyobraża sobie lepszej lokalizacji na najem magazynu. Co decyduje o przewadze miasta nad regionem warszawskim?

Lokalizacja magazynu w obrębie granic miasta niesie ze sobą dużo korzyści. Dużym atutem jest dostęp do wykwalifikowanych pracowników, co dla większości przedsiębiorstw jest kwestią priorytetową. Pracodawcy, którym zależy na utrzymaniu stałej, lojalnej kadry, są w stanie zapłacić więcej za najem powierzchni magazynowej w obrębie miasta, aby zapewnić pracownikom komfort dojazdu do miejsca pracy. Lokalizacje poza Warszawą nie zawsze odznaczają się dobrą dostępnością komunikacyjną. Jeśli dojazd do pracy jest utrudniony, pracownicy będą w dłuższej perspektywie czasowej szukać lepszych, dogodniejszych rozwiązań. W rezultacie lokalizacje magazynowe poza Warszawą często napotykają problem dużej rotacji siły roboczej. W przypadku braku połączeń autobusowych, pewnym rozwiązaniem może być zorganizowanie przez pracodawcę prywatnego transportu, jednak wiąże się to z dodatkowymi kosztami.

Ten problem omija najemców warszawskich. Warszawa jest atrakcyjną lokalizacją przede wszystkim dla małych i średnich przedsiębiorstw zaopatrujących lokalny rynek. Ulokowanie magazynu w pobliżu rynku zbytu pozwala istotnie zredukować koszty transportu i zwiększyć rentowność przedsiębiorstwa. Z punktu widzenia firm obsługujących przesyłki lotnicze, najbardziej atrakcyjne lokalizacje magazynowe są skupione wokół Okęcia. Z kolei poza Warszawą lokują się przede wszystkim duże firmy logistyczne zajmujące się dystrybucją towaru na obszarze całego kraju.

Pomimo wysokich wyjściowych stawek czynszowych, najemcy obecni w Warszawie od lat posiadają silną pozycję negocjacyjną i mogą liczyć na znaczne zachęty. W rezultacie koszt najmu nie jest dla nich aż tak wysoki, aby mógł stanowić barierę, natomiast korzyści z ulokowania magazynu w obrębie miasta są znaczne.

Ważną zaletą projektów zlokalizowanych w obrębie miasta jest dostępność małych modułów. Dużą popularnością wśród najemców cieszą się tzw. Small Business Units, oferujące moduły o powierzchni ok. 600-800 mkw. Najemcy warszawscy często są zainteresowani najmem powierzchni nawet mniejszych niż 300 mkw. Takie firmy bardzo często przy magazynach lokalizują także swoją główną siedzibę, dlatego zależy im na dostępności wysokiej klasy powierzchni biurowej.

Dodatkowo, Warszawa dysponuje znacznym zasobem powierzchni klasy B, która stanowi alternatywę dla najemców zainteresowanych niższym kosztem najmu. Magazyny klasy B oferują powierzchnię o nieco niższym standardzie i w gorszej lokalizacji, lecz po niższych cenach i z elastycznym podejściem do klienta w kwestii długości trwania umowy, rozliczenia opłat eksploatacyjnych.