Rynek nieruchomości kommercyjnych w Polsce - H1 2017

+
-

19.09.2017

Rynek przemysłowo-logistyczny jest nieustannie napędzany wyskoim popytem ze strony najemców. Popularne ośrodki rozwijają się a równocześnie na terenie całego kraju powstają nowe. Spodziewana presja na stawki czynszu i zarobki może doprowadzić do zahamowania dalszego rozwoju.
Wyniki odnotowane przez rynek przemysłowy i logistyczny w pierwszym półroczu 2017 roku są potwierdzeniem panującej na nim dobrej koniunktury. Na koniec drugiego kwartału całkowite zasoby przekroczyły poziom 11,8 mln m kw., a na rynkach warszawskim oraz śląskim zasoby nowoczesnej powierzchni przekroczyły poziom 2 mln m kw. Łącznie powyższe rynki wraz z Poznaniem, Polską Centralną oraz Wrocławiem skupiają ponad 80% całkowitej podaży w Polsce.
 
Największą grupę aktywnych najemców tworzą firmy z sektora handlowego oraz produkcyjnego. Dynamiczny rozwój branży e-commerce przekłada się na popyt na wielkopowierzchniowe centra dystrybucji umiejscowione w łatwo dostępnych, niskokosztowych lokalizacjach. Zawarte w ostatnim czasie przez Amazon, H&M czy Zalando największe transakcje najmu są potwierdzeniem tego trendu. Na przestrzeni ostatnich kwartałów duże powierzchnie magazynowe zostały objęte również przez sieci handlowe z branży budowlano-dekoracyjnej oraz spożywczej takie jak OBI, Castorama, JMP, Żabka, Stokrotka i wiele innych.

Więcej informacji w Raporcie "Rynek nieruchomości komercyjnych 1H 2017" dostępnym TUTAJ:
Share on Google+