Poradnik najemcy

Gdzie wynająć magazyn? W którym województwie warto zainwestować? Trendy rynku magazynowego

2021-02-11

Gdzie wynająć magazyn? W którym województwie warto zainwestować? Trendy rynku magazynowego

W ciągu ostatnich kilku lat rynek magazynowy w całej Polsce rozwijał się bardzo dynamicznie. Obecnie Polska oferuje powierzchnię magazynową na wynajem (ponad 19,5 mln m kw.) już w każdym województwie (raport Rynek Magazynowy w Polsce 2020). 

Do niedawna w regionach takich jak: warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie czy podlaskie nowoczesnych magazynów nie było. Obecne sytuacja się zmieniła. Poniżej prezentujemy najważniejsze trendy na rynku magazynowym. 

Inwestycje Polska Wschodnia

Od kilku lat w kręgu zainteresowań najemców pozostaje Polska Wschodnia. Jest to region o dużym potencjale, którego do tej pory w pełni nie wykorzystano. W porównaniu do rynków rozwiniętych ten obszar dysponuje nadal dość niewielką podażą nowoczesnej powierzchni logistycznej, jednak wciąż się rozwija. Dodatkową zachętą dla deweloperów zainteresowanych inwestycjami w tym obszarze mogą być niższe koszty gruntu oraz wyższa niż na wyeksploatowanych rynkach dostępność pracowników. Przewidujemy, że deweloperzy będą zabezpieczać działki, kierując się właśnie wyższą stopą bezrobocia i rozszerzać spektrum swoich inwestycji na tereny do tej pory niezapełnione obiektami logistycznymi. Atrakcyjność tych lokalizacji podniosą również realizowane obecnie inwestycje drogowe m.in. w województwach podlaskim, lubelskim i podkarpackim. 

Magazyny Polska Zachodnia 

Dogodna lokalizacja, blisko granicy z Niemcami pozwala na dynamiczny rozwój rynku magazynowego w Polsce Zachodniej. Atutem tej lokalizacji jest bardzo dobrze rozwinięta sieć drogowa, stanowiąca klucz do sukcesu firm logistycznych. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że duże rynki takie jak np. Poznań, to obszary z trudną dostępnością pracowników – obecnie stopa bezrobocia w woj. wielkopolskim to 3.7%. Województwo lubuskie natomiast odnotowuje co kwartał brak wolnej powierzchni magazynowej do wynajęcia. Region charakteryzuje się dużym współczynnikiem projektów BTS należących głównie do firm niemieckich, które widzą szansę w ulokowaniu swojej produkcji, bądź składowania w Polsce ze względu na dużą oszczędność. Przewidujemy, że ten trend będzie kontynuowany. 

Rynek magazynowy dla e-commerce 

Kolejną przyczyną rozwoju rynku magazynowego jest branża e-commerce. Za sprawą rozwoju handlu internetowego, e-commerce, rośnie popyt na magazyny miejskie, bądź położone blisko granic miast. Duże rynki konsumpcyjne, takie jak Warszawa, Łódź, czy Wrocław odnotowują przyrost magazynów tzw. ostatniej mili, które zapewniają dotarcie produktów do konsumenta w jak najkrótszym czasie. 

Operatorzy logistyczni w Polsce – prognozy 

Warto zwrócić uwagę na trendy dotyczące kierunków rozwoju operatorów logistycznych. Z jednej strony wyraźnie zauważalny jest postępujący proces konsolidacji firm logistycznych. Jego efektem są korzyści skali uzyskiwane przez takie przedsiębiorstwa. Z drugiej strony, dynamiczny rozwój branży e-commerce skutkuje wzrostem udziału przesyłek kurierskich w ogólnym wolumenie usług świadczonych przez firmy logistyczne. Kluczowym czynnikiem decydującym o przewadze konkurencyjnej firmy logistycznej jest skrócenie do minimum czasu dostawy przesyłki. W związku z tym, firmy logistyczne, a w szczególności te z branży kurierskiej, będą zwiększać elastyczność swoich usług, równomiernie rozszerzając siatkę obiektów logistycznych na terenie całego kraju. 

Kliknij, aby zobaczyć oferty magazynów na wynajem w całej Polsce