Poradnik najemcy

Jak wybrać magazyn lub obiekt logistyczny? Najlepiej tak, by wspierał Twój biznes.

2021-01-18

Jak wybrać magazyn lub obiekt logistyczny? Najlepiej tak, by wspierał Twój biznes.

Prowadzisz sklep internetowy lub jesteś właścicielem zakładu produkcyjnego? Potrzebujesz powierzchni magazynowej do składowania towarów lub zastanawiasz się nad wynajęciem magazynu?

SPRAWDŹ, CO NALEŻY WZIĄĆ POD UWAGĘ PODCZAS POSZUKIWAŃ POWIERZCHNI MAGAZYNOWEJ. 

Prawidłowo przeprowadzony proces pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu i uniknąć kosztownych błędów.

O wyborze obiektu magazynowego decyduje wiele czynników. Począwszy od atrakcyjnej lokalizacji, powierzchni odpowiadającej wymaganiom przyszłego najemcy, na najbardziej korzystnym modelu najmu kończąc. Kluczowe znaczenie ma jednak odpowiednie dopasowanie obiektu logistycznego do działalności klienta, tak by jego przyszłe wykorzystanie było, jak najbardziej efektywne. Czym się więc kierować przy wyborze powierzchni magazynowej lub logistycznej? Co warto wiedzieć zanim zdecydujemy się na nowy lub kolejny magazyn? 

Jakimi kryteriami powinniśmy kierować się przy wyborze magazynu? 

Punkt wyjścia – lokalizacja magazynu i działka. 

Najważniejsze jest określenie, czego potrzebujesz. Czy nieruchomości przeznaczonej do prowadzenia lekkiej produkcji czy do składowania towarów. Następnie – czy posiadasz własną działkę czy raczej oczekujesz, że magazyn powstanie na działce dewelopera. 

Niezależnie od tego, z której opcji chcesz skorzystać, najistoniejszym kryterium zawsze jest wybór odpowiedniego miejsca. Podjęcie decyzji o lokalizacji musi być poprzedzone dokładną analizą. Położenie i skomunikowanie obiektu z rynkami docelowymi będzie miało ogromny wpływ na to czy przepływ towarów z magazynu do odbiorców końcowych będzie odbywać się szybko, sprawnie i efektywnie pod względem kosztowym. 

Optymalna lokalizacja magazynu 

Optymalna lokalizacja obiektu logistycznego powinna przede wszystkim zapewnić nieograniczony i szybki dostęp do infrastruktury transportowej – autostrad, dróg ekspresowych, sieci kolejowych, lotnisk lub portu morskiego, jak np. Pomorskie Centrum Logistyczne w Gdańsku, które znajduje się tuż przy największym terminalu kontenerowym na Bałtyku – DCT Gdańsk. 

Na wybór lokalizacji magazynu ogromny wpływ ma również sytuacja na lokalnym rynku pracy i dostępność wykwalifikowanych pracowników, którzy będą zatrudnieni do obsługi procesów logistycznych i produkcyjnych. Na tym etapie warto korzystać z wiedzy doświadczonych ekspertów i sięgnąć np. po aktualny raport opisujący sytuację na rynku przemysłowym i logistycznym. 

Nowy magazyn z pomocą eksperta 

Specjaliści CBRE regularnie analizują – zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym – każdy region Polski, a wyniki badań prezentowane są w takich raportach jak POLAND INDUSTRIAL DESTINATIONS. Z tego typu opracowań klienci mogą dowiedzieć się m.in.: 

  • Który region Polski posiada największą powierzchnię przemysłową i logistyczną 
  • Gdzie znajdują się parki logistyczne i obiekty build-to-suit (BTS) 
  • Jakie obowiązują praktyki rynkowe oraz jakie wymogi powinny spełniać nowoczesne obiekty magazynowe 

Specjalistyczne publikacje to również dobry punkt wyjścia do dalszych decyzji i działań. 

Chcesz wiedzieć czym jeszcze kierować się przy wyborze magazynu? Wybierz artykuł, który odpowie na Twoje pytania lub skontaktuj się z ekspertem w regionie, w którym poszukujesz nieruchomości.